photographing-children-735226_640

W co chętnie się bawią dzieci w przedszkolu

Czas dzieciństwa jest kojarzony z beztroską i ciekawymi zabawami. Na pewno każdy z nas pamięta w co się bawił sam będąc małym brzdącem. Zabawy te nie tylko dostarczą  dzieciom rozrywki, ale także będą miały dobry wpływ na ich rozwój psychospołeczny, pozwolą budować prawidłowe relacje z rówieśnikami oraz zapewnią maluchom dobrą kondycję.

Poniżej przedstawione gry słowno-ruchowe na pewno sprawdzą się jako wspaniała rozrywka , szczególnie w te dni kiedy pogoda nie dopisuje.

1.Zabawa „Zajączki”- To gra, którą pamięta każdy z dzieciństwa. Polega na tym, że dzieci ustawiają się w kole i wraz z nauczycielem odliczają po kolei. Każdy uczestnik musi zapamiętać swój numer. W pierwszej kolejności zaczyna nauczyciel i przykładając dłoń do swojej głowy nadaje komunikat („Zajączek numer 1 woła do zajączka numer…) ,następny zajączek odpowiada i ma za zadanie wywołać następnego. Podaje swój numer i pozdrawianego zajączka.

2. Zabawa „Strumyk i drzewa”- Dzieci dzielą się na dwa zespoły, chłopcy na sygnał stoją , unoszą ręce do góry naśladując szum drzewa, dziewczynki biegają za chłopcami jak wijący się przez las strumyk. Następuje zmiana ról.

3. Zabawa „Gąski”- Zadaniem dzieci jest poruszać się po całej sali zgodnie z akompaniamentem. Na sygnał ustawiają się w rzędzie i za wyznaczonym dzieckiem idą „gęsiego” w różnych kierunkach sali.

4. Zabawa „Sałatka jarzynowa” – Zasady zabawy polegają na tym, że wszystkie dzieci siedzą na krzesłach w kole, prowadzący zajmuje miejsce w środku koła. Nauczycielka dzieli przedszkolaków na różne zespoły „Seler, marchewka, groszek itd.” Na hasło seler i marchew te dzieci zamieniają się miejscami,  na hasło „Sałatka warzywna” wszyscy zmieniają miejsca.

5. Zabawa „Podaj swoje imię”- Dzieci siedząc w kręgu , każdy uczestnik podaje swoje imię z informacją co potrafi dobrze robić.  Można sobie przekazywać z ręki do ręki dowolny przedmiot np. pluszaka.

6. Improwizacja ruchowa- Uczestnicy naśladują różne sytuacje jakie wykonują miś i laleczka. Miś się spieszy, miś je miód, idzie na spacer. Laleczka czesze włosy, laleczka śpiewa, laleczka tańczy, laleczka poprawia sukienkę.

7. Zabawa w głuchy telefon- Dzieci ustawiają się w kółko , każdy z uczestników podaje na ucho hasła, kolejno je powtarzając. Ostatni uczestnik  musi powtórzyć podane hasło. Dobra zabawa gwarantowana.

Dzięki tym zabawom jak już ujęłam wcześniej maluchy uczą się poznawać otaczający świat, stają się otwarte na ludzi, wyjście do przedszkola nie będzie dla nich oznaczało rozłąki z rodzicami, ponieważ nie ma tam miejsca nudę, bo pani zawsze wymyśli sposób, aby się dobrze bawić. Po latach będzie co wspominać i przekazywać pomysły własnym pociechom.

Dodaj komentarz

Podpis *
E-mail *
Witryna internetowa