girl-1581287_640

Gry i zabawy są bardzo ważne dla dzieci nie tylko w celu zabicia nudy tudzież czasu, ale również w celach edukacyjnych. Co wymyślić dla najmłodszych, by nie miały smutnych z nudów min?

Nauka przez zabawę

Gry i zabawy nie tylko bawią i cieszą najmłodszych, bo i również wiele uczą. To bardzo ważny element pracy dydaktyczno-wychowawczej. Pełnią też bardzo ważną rolę w ich rozwoju społecznym i emocjonalnym. Dzieci bardzo szybko się nudzą, zatem, by je czymkolwiek zaciekawić, szczególnie, jeśli w grę wchodzi nauka, musi ona się odbywać przez zabawę. Zabawy uczą dzieci koncentracji, współzawodnictwa, a także współpracy z innymi.

„Będzie, będzie zabawa…”

Przedszkole dla dzieci nie musi być miejscem, w którym będą się nudzić i tęsknić za rodzicami. Aby dzieci się nie nudziły, przebywając w przedszkolu czy tym bardziej  podczas gier i zabaw (bo przecież nie o to chodzi), owe zabawy muszą być atrakcyjne, a aby tak było – muszą być po prostu nieco urozmaicone lub „nowe” – wszystkie dzieci lubią poznawać nowe rzeczy. Jest to dla nich samo w sobie intrygujące i bardzo ciekawe. Zabawy dla dzieci w przedszkolu muszą spełniać kilka pewnych kryteriów. Takimi są np. edukacja – nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem. Mogą rozwijać wyobraźnię, zdolność koncentracji, obserwacji czy inne umiejętności, takie jak np. wokalne czy aktorskie. Ponadto, dobrze jeśli gry tudzież zabawy zapewniają naszym smykom relaks – dzieci muszą się podczas nich odprężyć. Oto niektóre z pomysłów zabaw dla najmłodszych:

  • Głuchy telefon – chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć na czym polega, a to świetny przykład zabawy, która rozwija koncentrację,
  • Poznaj moje imię – dzieci siedzą kole, wszyscy się przedstawiają – dziecko dostaje piłkę i podaje swoje imię, jednocześnie rzucając piłkę do drugiego dziecka,
  • Zając i lis – dzieci stoją w kole, mała piłka jest zającem, a duża – lisem. Zając jest podawany od jednego do drugiego dziecka w kole. Nieco później za nim „wybiega lis”. Gdy lis złapie zająca, piłka startuje od nowa.
  • Zamiana miejsc – dzieci siedzą w kole i słuchają spokojnej muzyki, na przerwę w muzyce zostaje wywoływany kolor (np. bluzki) i dzieci, mające na sobie bluzkę w takim kolorze zamieniają się miejscami.
  • Dyrygent – jedna osoba wychodzi z pomieszczenia, pozostałe dzieci tworzą koło, jedna osoba jest dyrygentem i pokazuje jakiś gest, reszta go naśladuje, osoba, która wyszła z sali, po wejściu musi odgadnąć, kto jest dyrygentem.
  • Zgaduj zgadula, w której ręce złota kula? – dzieci siedzą w kole, ręce trzymają za sobą i podają sobie po kolei małą piłkę lub „kangurka”, stojące w środku dziecko próbuje odgadnąć, kto w danej chwili ma w ręce piłeczkę.
  • Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! – dzieci biegają w rozsypce przy muzyce, gdy muzyka zostaje przerwana, dzieci zatrzymują się i stoją w bezruchu, tak by dziecko, będące Babą Jagą nie zauważyło

To tylko niektóre z propozycji, dotyczących zabaw dla najmłodszych. Jest ich oczywiście o wiele więcej, zabawy można również modyfikować wedle uznania – tak, by nasze pociechy się nie nudziły.

Dodaj komentarz

Podpis *
E-mail *
Witryna internetowa